Czym jest melasa dla krów i kiedy warto po nią sięgnąć?
Melasa to produkt uboczny powstający przy produkcji cukru lub syropu cukrowego. Ma postać brązowej lub brunatnej masy charakteryzującej się wysoką lepkością i gęstością. W składzie melasy dominuje sacharoza. Znajdziemy w niej również niewielkie ilości białka, jednak nie ma ono żadnych szczególnych walorów odżywczych. Z punktu widzenia żywienia bydła duże znaczenie ma fakt, że melasa ma słodki smak i karmelowy zapach.
Zalety melasy w żywieniu bydła
Ze względu na swoje właściwości smakowe i zapachowe melasa dla krów jest powszechnie stosowana jako składnik karmy dla bydła. Jest naturalnym aromatem i wpływa na polepszenie smaku, przez co krowy chętniej spożywają paszę. Ma to szczególnie duże znaczenie podczas upałów, gdy u większości krów obserwuje się zmniejszone pobieranie karmy. Wpływ na zapach i smak mieszanki nie jest jednak jedyną zaletą melasy, Substancja ta stanowi również stanowi bardzo dobre źródło energii. Jej dodatek podnosi zawartość magnezu i potasu w paszy. Dodatek melasy wpływa również pozytywnie na bilans innych składników mineralnych w paszy, z wapniem, fosforem i żelazem na czele. Dokładny skład melasy oraz ilość poszczególnych minerałów jest uzależniona od gatunku buraków, z których się ją pozyskuje oraz od warunków ich produkcji.
W jakiej formie podawana jest melasa dla krów?
Najprostszy sposób na podanie melasy to dodanie jej w odpowiedniej ilości do pozostałych składników paszy. Można to zrobić zarówno przy mieszaniu paszy w wozie paszowym, jak i bezpośrednio na stole paszowym. Wcześniej melasę należy rozcieńczyć wodą w proporcji 1:4. Melasa bywa wykorzystywana również jako dodatek przy produkcji kiszonek dla bydła. Szczególnie dobrze wpływa na kiszenie roślin wysokobiałkowych, takich jak lucerna. Dzięki wysokiej lepkości melasy stosuje się ją również jako lepiszcze, na przykład przy wytwarzaniu wysłodków buraczanych. Melasa stanowi doskonały składnik sklejający poszczególne komponenty mieszanki, co ogranicza ich sortowanie przez bydło.
Dawkowanie melasy
W związku z wysoką kalorycznością melasy należy obowiązkowo uwzględniać ją przy wyliczaniu wartości odżywczych paszy. Optymalną dawkę melasy ustala się na podstawie ilości i wartości energetycznej pozostałych komponentów karmy. Zwykle przyjmuje się, że powinno się podawać od 0,5 do 2 kg melasy w przeliczeniu na każdą krowę na dobę. Przestrzeganie tych zaleceń jest bardzo istotne. Podawanie zwierzętom melasy dla krów w zbyt dużej ilości może mieć bardzo niekorzystny wpływ na ich zdrowie. Przyczynia się przede wszystkim do rozwoju chorób żwaczy, takich jak kwasica żwacza w związku z nadprodukcją lotnych kwasów tłuszczowych.
Kiedy nie należy podawać melasy?
Chociaż melasa dla krów uchodzi za uniwersalny dodatek paszowy, istnieją również przypadki, w których należy bezwzględnie unikać jej podawania. Dotyczy to przede wszystkim krów zasuszonych, u których zawartość melasy w paszy może prowadzić do poronień i zalegań poporodowych, które stanowią zagrożenie dla życia krowy.
Najnowsze komentarze